" />
sadsad x
asdasd

Cezve Takımları Modelleri

Sıralama seçin
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

Cezve Modelleri

Cezve Nedir?

 Cezve genellikle Türk kahvesi pişirmek için tercih edilen, birçok farklı malzemeden yapılabilen küçük bir pişirme kabıdır. Cezve eskiden sadece Türk kahvesi için tercih edilirken artık birçok farklı amaç için de kullanılıyor. Süt veya su ısıtma da bunların başında geliyor. Ancak gene de cezve kahve için olmazsa olmazdır.

 Cezve Takımı ise birçok farklı boyuttaki cezvelerin bir araya gelmesiyle oluşur. İsteyen tek başına alabilirken cezve seti almak hem görünüş olarak daha güzeldir, hem de boyutları değiştiği için oldukça kullanışlıdır. Misafir sayısına göre istenilen boyuttaki cezve takımı kullanılabilir. Geniş aileler büyük cezve tercih ederken çekirdek aileler için orta boy cezveler yeterli olabiliyor.

Cezve Çeşitleri

Cam Cezve

Camdan yapılan ve dışarıdan oldukça şık görünüme sahip olan cam cezveler son zamanlarda oldukça popüler bir hale geldi. Ancak genelde ev hanımları tarafından ısıyla maruz kaldığında çatlayacak korkusuyla cam cezve pek tercih edilmiyor. Öyle bir inanış hakim olsa da aslında cam cezve genellikle ısıya oldukça dayanıklıdır ve çatlamaz. Farklı şekil ve desenlerde oluşturulan cam cezveler özellikle yeni gelin çeyizlerinin şık bir parçası haline geldi. Hatta artık yanında bardaklarıyla birlikte cam cezve seti görmek mümkün.

Bakır Cezve

Geleneksel oluşuyla ve Türk kahvesini yavaşça pişmesiyle bilinen bakır cezve kahve tadını verebilmek için yavaş pişirir. Bu yüzden yerini başka cezve türlerine bıraksa da hem süs için hem de lezzetli kahveler için hala oldukça sık kullanılıyor. Bakır cezvelerin üretiminde oldukça fazla emek vardır. Bakır cezvelerin sapındaki işlemelerden cezve ağzının kıvrımlarına kadar büyük bir emek vardır. Türk kahvesi severlerin asla vazgeçemeyeceği bakır cezve, Türk kahvesini yavaşça pişirir ve bol köpüğüyle insanı büyüler.

Çelik Cezve

Özellikle mutfakla en sık kullanılan malzeme olan çelik, cezvelerin de üretiminde oldukça fazla kullanılıyor. Kahveleri oldukça hızlı pişirmesi sebebiyle de Türk Kahvesi yapımında çelik cezve sıkça tercih ediliyor. Ev hanımlarının işini oldukça kolaylaştıran çelik cezve, kararması sebebiyle satın alanların aklında şüphe bulunduruyor. Ancak kaliteli bir markadan satın alınan çelik cezve hem kararma yapmaz hem de uzun ömürlü olur. Kullanımının kolaylığı ve birçok yerde lazım olması sebebiyle genellikle tek başına satın alınmaktansa çelik cezve seti hem daha uygun fiyata geliyor hem de oldukça kullanışlı oluyor.

Elektrikli Cezve

Pratikliği nedeniyle oldukça sık tercih edilen elektrikli cezve, hem daha çok kişiye kahve hazırlamakta yardımcıyken hem de oldukça hızlıdır. Ayrıca kaliteli bir markadan alınan elektrikli cezve uzun ömürlü olur. Elektrikli cezvenin tabanından verilen ısı oldukça hızlı bir şekilde pişirmeyi sağlar. Sadece kahve değil, süt veya su da oldukça hızlı bir şekilde kaynatılabilir. Kahve de oldukça leziz ve köpüklü olur. Ancak kaliteli malzemeden yapılmış bir elektrikli cezve olduğundan emin olunmalı.

Porselen Cezve

Porselen cezve de bakır cezve gibi kahveyi oldukça yavaş ancak lezzetli yapmak da oldukça usta. Porselen malzemeden yapılmış mutfak gereçleri şık durmalarından ötürü çeyizlerde oldukça sık tercih ediliyor. İşlemelerinden desenlerine kadar birçok şekillerde üretilebilen porselen cezveler cam cezve gibi ısıya dayanıklı olarak üretiliyor. Çoğu kişinin aklında ocakta pişirme konusunda şüpheler bulunuyor. Ancak cam cezve gibi porselen cezve de ısıya dayanıklı olarak üretiliyor ve düşük ısıda kullanıldığı zaman herhangi bir sorun yaşanmıyor. Porselen cezvede düşük ısıda ve yavaş yavaş pişirilen kahve lezzetli oluyor ve cezvenin de ömrü uzun oluyor.

Çömlek Cezve

Son zamanlarda özellikle oldukça sık kullanılan çömlek, Türk kahvesi pişirmede de oldukça sık kullanılıyor. Isıya dayanıklı yapılan çömlek cezve sayesinde pişirilen Türk kahvesinin tadına doyum olmuyor. Geleneksel olarak tanınan çömlek cezveler artık hemen hemen her yerden satın alınabilir. Ateşe dayanıklı özel topraktan yapılan çömlek cezve ısıya dayanıklıdır ve ateşe konulunca herhangi bir zarar almaz.

Cezve Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle hangi malzemeden yapılmış bir cezve tercih edileceğine karar verilmelidir. Genellikle pratik olması ve uzun ömürlü gitmesi sebebiyle çelik cezve tercih edilebilirken, daha geleneksel kahve yapım yöntemlerini sevenler bakır cezve tercih edebiliyor. Ayrıca kahve severler toprak tadını verdiği için çömlek cezve de tercih edebilir. Ancak cezve seçerken bakılması gereken ilk şey malzemesinin kalitesi olmalı. Cezveler her ne kadar ısıya dayanıklı denilse de bir süre sonra aşınıp yıpranabiliyor. Bu sebepten kaliteli bir malzemeden yapılmış olması, aşınmaya ve ısıya dayanıklı olması ve kulpunun sağlamlığına dikkat edilmeli. Özellikle cam cezve ve porselen cezve satın almak isteyenler ısıya dayanıklılığına dikkat etmeli. Çömlek cezvelerde de aynı durum söz konusu.

 Elektrikli cezvelerde ise cezvenin plastiğinin sağlamlığına bakılmalı. Kalitesiz bir plastik kullanılırsa elektrikli cezvenin ömrü oldukça kısa olur. Ayrıca kablo kısmının da sağlam olduğuna dikkat edilmeli. Herhangi bir elektrik çarpmasına sebebiyet vermemesi için kablo kısmının sağlam bir plastikle kapatılmış olması önemlidir. Bakır cezve için de kalite oldukça önemlidir. Kararma yapmaması için sağlam bir bakır malzeme kullanılmış olmalıdır. Ayrıca ağız kısmının kahve dökerken taşırmaması adına iyi bir şekil verilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Özet olarak hangi tür cezve alınırsa alınsın kalitesine bakılması ve ona göre satın alınmalıdır.

 Boyut olarak ise eğer kalabalık bir aile adına cezve alınıyorsa büyük cezve alınmalıdır. Büyük cezve alınmazsa da cezve seti tercih edilebilir. Hatta cezve takımı tercih edilirse daha kolay olur. Hangi tür cezve istenirse istensin cam cezve seti alınabilir. Çelik cezve seti de hem daha uygun fiyata alınır hem de istenilen boyutta cezvelere sahip olunur. Bakır cezve takımı gibi set halinde satılan cezvelerin alınması kalabalık aileler adına daha rahat olur.

Cezve Nasıl Parlatılır?

Kaliteli olsa bile bazı cezveler bir süre kullandıktan sonra kararma yapabilir. Özellikle bakır ve çelik cezvelerde bu sorunla sık sık karşılaşılabilir. Evde kolaylıkla bulunan birkaç malzeme ile cezveler eski haline geri döndürülebilir.

  1. Tuz ve Sirke Karışımı:

 Bir yemek kaşığı tuz ile bir küçük bardak sirke karıştırılır. Sonra bu malzemeler cezveye konulur. 10 dakika bekledikten sonra sünger ile cezvenin içi ve dışı ovulur.

  1. Limon:

 Limon kabuğu çelik cezveyi eski parlaklığına kavuşturmak için kullanılan yöntemlerden biridir. Limon kabuğuyla cezvenin dışı iyice ovulur. Daha sonra suyla yıkanır.

  1. Su ve Limon Tuzu Karışımı:

 Cezvenin içine bir yemek kaşığı limon tuzu konulur. Daha sonra su eklenir ve kaynayana kadar ocakta tutulur. Su ılık hale gelince de içi ve dışı ovulur.

  1. Sirke:

 Bakır cezve için sirke oldukça kullanışlıdır. Sirkeli bir bez ile bakır cezve iyice ovulur.

Cezveler Çizilmekten Nasıl Korunur?

Öncelikle cezveler iyi bir şekilde saklanmalıdır. Üzerine fazla ağırlık konulmamalıdır. Ayrıca iyi temizlenmelidir. Bulaşık makinesinde yıkanabilse bile cezveler elde dikkatlice yıkanılır ve kurutulursa dış yüzeyinde herhangi bir çizilme meydana gelmez. Kahve karıştırmak için genelde çelik kaşıklar kullanılır ancak bu kaşıkların cezve içinde çizilmeye yol açması mümkündür. Bu sebepten tahta kaşığın kullanılması önerilir.

Cezve Fiyatları

 Cezve fiyatları genel olarak markadan ve kaliteden etkileniyor. Ancak genel olarak cezve fiyatları belli aralıklardadır.

 Bakır cezve fiyatları genellikle 30 liradan başlar ve bakırın kalitesine göre bir üst sınır olur. Bakır cezve fiyatları boyutlarına göre de değişiyor. Ancak bakır cezve takımı daha uyguna gelebilir.

 Cam cezve fiyatları diğer cezve modellerine göre pahalı olabilir. Markalara göre değişse bile genel olarak 50 liradan başlıyor. Cam cezve fiyatları cam cezve seti için daha pahalı olabiliyor.

 Elektrikli cezve fiyatları ise gittikçe ucuzlamakta. Uygun fiyata arayanlar için 50 liraya kadar elektrikli cezve bulmak mümkün. Daha kaliteli isteyenler için 100 lira üstünde de elektrikli cezve fiyatları bulunmakta.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.