" />
sadsad x
asdasd

Tüm Kesme Tahtası Modelleri

Sıralama seçin
Toplam 12 ürün görüntüleniyor.

Kesme Tahtaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kesme tahtası geçmişte kullanıma ihtiyaç duyulan ve günümüze kadar gelen bir mutfak gerecidir. Kullanım alanlarına göre ayrılan kesme tahtaları oldukça kapsamlı olarak listemizde yer edinecektir. Mesela şef bıçağınızın yanı sıra mutfak bıçak setiniz her zaman kesme tahtasının yanı başında olmalıdır. Bu sayede kullanım kolaylığı ve düzen sağlanacaktır.

 Sıradanlıktan kurtulmak için yeni tasarım modelleri geliştirilmeye devam ediyor. Bunun başında ilginç malzemelerden yapılan kesme tahtaları da yer alıyor. Kesme tahtası sadece ahşaptan değil; cam, polietilen, plastik, mermer gibi maddelerden de yapılıyor. Daha doğal görünüm sevenler ise kütükten yapılmış büyük kesme tahtası tercih ediliyor.

Kesme Tahtası Modelleri 2021

 Birbirinden farklı kesme tahtaları şekilleri ve yapıldıkları madde itibariyle farklı modellerde tasarlanabilmektedir.

  • Cam kesme tahtası, oldukça da sağlıklı bir maddedir. Cam kesme tahtası özel bir camdan yapıldığı için oldukça sağlam bir malzemedir. Farklı tasarım görünümüyle de misafirleriniz tarafından da oldukça ilgi görecektir.
  • Mermer kesme tahtası son dönemin modasıdır. Mermer desen sehpa, tepsi, vazo gibi çeşitli eşyalarda sıkça kullanılır olmuştu. Şimdi de kesme tahtalarında kullanılan mermer oldukça kullanışlı bir modeldir. Mermer malzemesinin kullanıldığı kesme tahtaları ve mermer desen kesme tahtaları birbirinden farklı modellerdir. Mermer kesme tahtası genellikle beyaz ve siyah olmak üzere iki renge ayrılmıştır.
  • Polietilen kesim tahtası çok sık kullanılan bir kesme tahtası ürünüdür. Plastik maddelerin içerisinde bulunan benzen türevi madde olan polietilen kimyasallara karşı çok dirençlidir. Bu yüzden çoğu mutfak eşyasında polietilen bulmak mümkündür. Polietilen kesim tahtası teknolojinin gelişmesiyle giderek daha işlevsel hale gelmiştir. Petrol ve doğalgazın en etkili şekilde kullanıldığı maddedir.
  • Bambu kesme tahtası son derece organik bir malzemeden oluşturulmuştur. Bambu bitkisi hiçbir müdahale gerektirmeden bol yağış alan bölgelerde oluşur. Bu sebeple de kimyasal bir ilaca veya sentetik gübrelere ihtiyaç kalmadan oluşur. Ayrıca bambu kesme tahtası en az bakteri barındıran mutfak gerecidir. Bu yüzden gıda artığı birikmez ve oldukça hijyeniktir.
  • Ahşap kesme tahtası, bambu kesme tahtasından başlı başına farklı bir maddeden oluşur. Çoğu kişi tarafından bambu ve ahşap birbirine karıştırılır ve farkı anlaşılmaz. Ahşap ağaçtan yapılan bir doğal malzemeyken, bambu bir ot çeşididir. İkisinin ortak noktası ise organik ve temiz olmasıdır. Ahşap kesme tahtası da bambu kesme hataları gibi hijyeniktir. Farklı tasarımları sayesinde tarzınıza uygun olanı kolaylıkla seçebilirsiniz.
  • Plastik kesme tahtası her mutfakta bulunan kolay ve pratik bir üründür. Ahşap ve bambunun suda şişme özelliği nedeniyle plastik kesme tahtası oldukça sık tercih edilir. Plastik kesme tahtası organik olan tahtalara göre daha fazla bakteri barındırır ve daha az hijyen sağlamaktadır.

Kesme Tahtası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Kesim tahtası seçilirken dikkat edilmesi gerekenlerin başında hijyen gelir. Her kesme tahtasının yapıldığı maddeye göre temizleniş şekli de farklılık göstermektedir. Kesme tahtası almak sanılanın aksine üstün körü yapılacak bir iş değildir. Yanlış kesme tahtası tercihleri maalesef ki zehirlenmelere yol açabilmektedir. Her bıçak darbesi ile çizikler oluşturan kesme tahtaları içerisinde bakteri biriktirme özelliğine sahiptir. Bu yüzden cam gibi sert yapılı maddelerin seçimi ve keskin şef bıçaklarının seçilmesi sağlığınız açısından da önem teşkil etmektedir.

 Kesim tahtası seçerken mutlaka aralarında gruplandırma yapmalısınız. Yani doğrama tahtası ayrı ekmek tahtası ayrı et tahtası ayrı olmalıdır. Bu tahta gruplarını renklere göre belirleyebilirsiniz. Bunlar genellikle renkli tahtalar doğrama tahtası, kırmızı tahtalar et tahtası ve beyaz tahtalar da ekmek tahtası olarak belirlenmiştir.

 Aynı zamanda kesme tahtanız mutlaka çeşitli şekilde ayrılmalıdır. Mesela tezgah üstünde kullanılan tezgah üstü doğrama tahtası mutlaka suya dayanıklı, çatlamayan bir ürün olmalıdır. Tezgah üstü doğrama tahtası büyük boy olmalıdır ve kullanım amacına göre tezgah üstüne monte edilebilir.

 Piyasadaki kesme tahtaların birçoğu kalitesiz malzemeden ve amaçsız üretilmiştir. Bu yüzden alacağınız kesme tahtalarını güvenilir yerlerden almalısınız ve geniş bir yelpazede incelemeniz önerilir.

Kesme Tahtasındaki Koku Nasıl Giderilir?

 Doğrama tahtası içinde oluşan kötü kokular aslında yüzeyde oluşan bakteri yoğunluğundan kaynaklanır. Bu sebeple rutin olarak doğrama tahtası temizliği yapılırsa yüzeyde bakteri oluşmayacaktır. Temizlik sayesinde de kötü kokulardan eser kalmayacaktır.

 Etleri ayrı bir doğrama tahtasında kesmek doğrudur. Fakat kesilen etler kendi arasında gruplandırılmalıdır. Beyaz et ya da kırmızı farklı et kesme tahtası içerisinde gruplandırılmalıdır. Aynı zamanda deniz ürünlerinin de et kesme tahtası farklı olmalıdır. Evdeki et doğrama tahtası bu şekilde gruplandırılırsa daha sağlıklı olur ve düzenli temizlik sayesinde koku oluşturmaz.

Kesme Tahtası Nasıl Temizlenir?

 Kesme tahtasında koku olmaması için düzgün bir şekilde temizleniyor olması gerekmektedir. Salata tahtası genellikle sudan geçirilip bırakılsa da bu çok sağlıklı bir yöntem değildir. Özellikle salata tahtası da olmak üzere hepsi deterjanla yıkanmalıdır.

 Mutfak tahtası sirkeyle dezenfekte edilebilir. Sirkede bulunan asetik asit doğal bir dezenfektan görevi görerek kötü kokuları ve mikropları mutfak tahtası yüzeyinden uzaklaştırılır.

 Ahşap veya plastik doğrama tahtası belli aralıklarla kabartma tozu ya da tuzla ovarak daha parlak görünerek temiz görünmesini sağlayabilirsiniz.

 Yemek yaparken doğradınız sarımsak veya soğanlar kesme tahtaları yüzeyinde koku bırakabiliyor. Bunun için de limonla ovmayı deneyebilirsiniz. Yarım kesilmiş bir limonla kesme tahtasını ovmak hem temizleyecek hem de kötü kokuları alacaktır.

 Eser miktarda suya damlatılmış çamaşır suyu ile kesme tahtalarınızı ovabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise ahşap tahtanın suyu emmemesini sağlayarak hemen kurutmalısınız. Ahşap kesme tahtalarını ekmek kesme tahtası neyle temizlerseniz temizleyin mutlaka kurutmalısınız. Organik yapılı malzemeler suda çabuk şiştiği için kurutmasına özen göstermelisiniz.

 Eğer ahşap veya bambu kesme tahtalarını tercih etmek istiyorsanız kullanmadan önce zeytinyağı ile yüzeyini kaplamak ve bu işlemden sonra kullanmak, kesme tahtasının ömrünü arttırır. Ayda bir kez bu işlemi tekrarlamak yeterli olacaktır.

 Yumuşak peynir ve kırmızılahana gibi renk veren ürünleri ahşap kesme tahtasında doğramak sağlıklı olmayacaktır. Hem ürünlerin izi kalacak hem de hijyenik olmayacaktır. Bu yüzden bu tarz ürünler için plastik kesme tahtası kullanmalısınız.

Uygun Kesme Tahtası Fiyatları

 Kesme tahtası fiyatları tasarımına ve hammaddesine göre değişiklik göstermekle beraber fiyatlar 7 liradan bile başlamaktadır. İstediğiniz boy ve özelliklere göre fiyat artmaktadır. Uygun fiyatlı kesme tahtası modelleri genelde plastik veya küçük ebatlı olmaktadır. Fakat küçük tahtaların yüzeyleri de küçük olduğu için minik parçalara ayırmakta zorlanabilirsiniz.

 Kesme tahtası fiyatları zaman zaman tasarımları sebebiyle de oldukça artmaktadır. Özel tasarım kesme tahtaları temizliği sebebiyle de oldukça kolay bir kullanıma sahiptir. Özel tasarım doğrama tahtası seçerken mutlaka cilalı olmamasına özen gösterin. Cilalı doğrama tahtaları kanserojen madde içerdiği için sağlıksız olacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.